Coaching kryzysowy

CZYM JEST COACHING KRYZYSOWY?

Coaching kryzysowy jest formą pomocy i wsparcia człowieka, który doświadcza kryzysu i nie potrafi wyjść z niego samodzielnie. O kryzysie psychologicznym mówimy wtedy, gdy trudne wydarzenie (lub wydarzenia) życiowe powoduje przeciążenie zdolności osoby do skutecznego radzenia sobie. Kryzys pojawia się, gdy tracimy kontrolę nad czymś co jest dla nas ważne.

Charakterystyka osoby w kryzysie:
– wie czego nie chce – nie umie określić celu, ponieważ kryzys blokuje dostęp do zasobów i możliwości,
– nie potrafi samodzielnie stworzyć planu, nie jest w stanie rozpocząć działania,
– nie zauważa jakichkolwiek postępów.

 

Podstawowym zadaniem coacha na początku jest udzielenie wsparcia i danie takiego poczucia bezpieczeństwa osobie przeżywającej kryzys, aby poczuła się stabilnie.

Dopiero, gdy odzyska zdolność do podejmowania decyzji i motywację, rozpoczynamy pracę tradycyjnymi metodami life coachingu.

Coaching kryzysowy jest dla osób, które:

  • straciły pracę,
  • są na tzw. zakręcie życiowym,
  • są po rozwodzie, albo właśnie dowiedziały się, że czeka je rozwód,
  • straciły majątek w wyniku katastrofy, pożaru lub bankructwa,
  • w wyniku śmierci straciły bliską osobę,
  • doświadczają kryzysu wynikającego z przemijania czasu.

 

Coaching Kryzysowy (ang. Crisis Coaching)

 

Coaching Kryzysowy (ang. Crisis Coaching), jest autorską metodą wykorzystywaną do pracy z osobami w lekkim i średnim kryzysie.

Nazwa wzięła się z połączenia dwóch modelów pracy. Pierwszy, zaczerpnięty został z interwencji kryzysowej, dzięki czemu możliwe jest skuteczne oddziaływanie na osobę znajdującą się w lekkim i średnim kryzysie psychologicznym.

Drugi model pracy, zaczerpnięty został z metody coachingowej.

 

Źródło: Instytut Pozytywnej Terapii Kryzysu.

 

Połączenie Coachingu i Kryzysu

czyli Coaching Kryzysowy – daje możliwość pracy z osobami znajdującymi się w lekkim lub średnim kryzysie, nie tylko nad tym, by z kryzysem sobie poradzili, ale również nad tym, by wykorzystali kryzys do własnego rozwoju i wzmocnili swoją wewnętrzną siłę.

Pracę rozpoczynamy od rozpoznania stanu osoby oraz określeniu (zdiagnozowaniu) czy mamy do czynienia z osobą w kryzysie oraz jak głęboki jest to kryzys. To pozwala dobrać odpowiednią formę pracy. Jeżeli jest to klient w kryzysie, w pierwszej kolejności skupiamy się na tym, by pomóc mu z tym kryzysem sobie poradzić. Do tego niezbędne są metody pracy stosowane w interwencji kryzysowej. Zostały one bowiem opracowane w taki sposób, by zmaksymalizować skuteczność oddziaływania na osobę w kryzysie.

Dzięki nim wiadomo, jak należy komunikować się z osobą w kryzysie, jaka postawa, metody i narzędzia pracy będą skuteczne.

Zastosowanie odpowiednich metod i strategii pracy umożliwia osobie stopniowe wracanie do równowagi, czyli do stanu funkcjonowania sprzed kryzysu. Odzyskuje tym samym, istotny dla jakości pracy, pełny dostęp do swoich zasobów. W tym momencie proces pracy płynnie zaczyna przechodzić w drugą fazę. Jest nią praca metodami coachingu klasycznego.

Coaching klasyczny jest bardzo wymagający pod względem poznawczym. Wymusza  uruchomienie kreatywności, wychodzenia ze strefy komfortu, uruchomienia wieloaspektowego spojrzenia na to samo zagadnienie, często również konfrontuje osobę z niewygodnymi lub trudnymi pytaniami. Dlatego praca metodami coachingowymi jest możliwa i staje się skuteczna dopiero wtedy, gdy pozwala na to stan klienta.

Efekty jakie w jej wyniku można uzyskać są warte wysiłku. Uruchamia ona bowiem zupełnie nowe spojrzenie na doświadczenie kryzysowe, pozwalając na czerpanie siły z kryzysu. To, co stanowiło trudność nie do zniesienia, zaczyna stawać się trampoliną do rozwoju i wzrostu.

Źródło: Instytut Pozytywnej Terapii Kryzysu.

 

Ta strona używa ciasteczek. Proszę zaakceptuj, jeżeli chcesz dalej przeglądać stronę. Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie, ma na celu zapewnienie najlepszej możliwej jakości przeglądania. Jeśli nadal chcesz w pełni korzystać z tej witryny zaakcpetuj pliki cookie klikając „Akceptuj”. W ten sposób wyrażasz na to zgodę.

Zamknij