fbpx

Coaching Kryzysowy, Mentoring Finansowy

CZY COACHING KRYZYSOWY JEST DLA CIEBIE?

Coaching kryzysowy jest formą pomocy i wsparcia, gdy doświadczasz kryzysu i nie potrafisz wyjść z niego samodzielnie. O kryzysie psychologicznym mówimy wtedy, gdy trudne wydarzenie (lub wydarzenia) życiowe powoduje przeciążenie zdolności osoby do skutecznego radzenia sobie. Kryzys pojawia się, gdy tracisz kontrolę nad czymś, co jest dla ciebie ważne.

Jesteś w kryzysie jeśli:
– wiesz czego nie chcesz – nie umiesz określić celu, ponieważ kryzys blokuje ci dostęp do zasobów i możliwości,
– nie potrafisz samodzielnie stworzyć planu, nie jesteś w stanie rozpocząć działania,
– czujesz, że rządzą tobą emocje i nie panujesz nad nimi.

 

 

Jeśli jesteś w kryzysie spowodowanym:

  • utratą pracy,
  • jesteś na tzw. zakręcie życiowym,
  • jesteś po rozwodzie/rozstaniu albo właśnie dowiedziałaś/dowiedziałeś się, że czeka cię rozwód/rozstanie
  • straciłeś majątek w wyniku katastrofy, pożaru lub bankructwa,
  • w wyniku śmierci straciłaś/straciłeś bliską osobę,
  • doświadczasz poczucia straty, strachu i beznadziejności, wynikającego z przemijania czasu.

Na początku otrzymasz wsparcie  i poczucie bezpieczeństwa, abyś poczuł/a się stabilnie.

Dopiero, gdy odzyskasz zdolność do podejmowania decyzji i motywację, będzie możliwe rozpoczęcie pracę tradycyjnymi metodami terapeutycznymi i life coachingu.

 

 

 

Coaching Kryzysowy (ang. Crisis Coaching)

 

Coaching Kryzysowy (ang. Crisis Coaching), jest autorską metodą wykorzystywaną do pracy z osobami w lekkim i średnim kryzysie.

Nazwa wzięła się z połączenia dwóch modelów pracy. Pierwszy, zaczerpnięty został z interwencji kryzysowej, dzięki czemu możliwe jest skuteczne oddziaływanie na osobę znajdującą się w lekkim i średnim kryzysie psychologicznym.

Drugi model pracy, zaczerpnięty został z metody coachingowej.

 

Źródło: Instytut Pozytywnej Terapii Kryzysu.

 

Połączenie Coachingu i Kryzysu

czyli Coaching Kryzysowy – daje ci  możliwość pracy nad swoimi problemami nawet jeśli znajdujesz się w lekkim lub średnim kryzysie. To przede wszystkim poradzenie sobie z kryzysem, a co najważniejsze nauczenie się, jak wykorzystać go do własnego rozwoju i wzmocnienia swojej wewnętrznej siły.

Pracę rozpoczynamy od rozpoznania z czym się mierzysz oraz określenia jak głęboki jest to kryzys. To pozwala dobrać odpowiednią formę pracy. W pierwszej kolejności nauczysz się jak z tym kryzysem sobie poradzić. Jak zaopiekować się emocjami, wyciszyć je lub pobudzić. Jak popatrzeć na zaistniałą sytuację z innej perspektywy niż twoja. Wzmocnić twoje unikatowe cechy i zdolności do zachowania harmonii wewnętrznej.

Zastosowanie odpowiednich metod i strategii pracy umożliwi ci stopniowy powrót do równowagi, czyli do stanu funkcjonowania sprzed kryzysu. Odzyskujesz tym samym, istotny dla jakości życia, pełen dostęp do swoich zasobów. W tym momencie proces pracy płynnie zaczyna przechodzić w drugą fazę. Jest nią praca metodami coachingu klasycznego, podczas której uczysz się przekuć kryzys w swój sukces.

Coaching klasyczny jest bardzo wymagający pod względem poznawczym. Wymusi na tobie  uruchomienie kreatywności, wychodzenia ze strefy komfortu, uruchomienia wieloaspektowego spojrzenia na to samo zagadnienie. Skonfrontuje cię również z niewygodnymi lub trudnymi pytaniami.

Efekty jakie w jej wyniku można uzyskać są warte wysiłku. Uruchamia ona bowiem zupełnie nowe spojrzenie na doświadczenie kryzysowe, pozwalając na czerpanie siły z kryzysu. To, co stanowiło trudność nie do zniesienia, zaczyna stawać się twoją trampoliną do rozwoju i wzrostu.

Źródło: Instytut Pozytywnej Terapii Kryzysu.

 

 

Ta strona używa ciasteczek. Proszę zaakceptuj, jeżeli chcesz dalej przeglądać stronę. Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie, ma na celu zapewnienie najlepszej możliwej jakości przeglądania. Jeśli nadal chcesz w pełni korzystać z tej witryny zaakcpetuj pliki cookie klikając „Akceptuj”. W ten sposób wyrażasz na to zgodę.

Zamknij